See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal tekniska konsulter Kontrollansvarig (KA)
Beskrivning: Umeå kommun agerar inköpscentral och upphandlar ramavtal avseende Tekniska konsulter inom området Kontrollansvarig (KA) för Umeå kommun och avropsberättigade myndigheter/enheter i enlighet med förfrågningsunderlag.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95370:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster