2. Förfarande
Förfarande
Titel: Medicintekniska produkter
Beskrivning: Ekerö kommun har för avsikt att upphandla ett ramavtal avseende medicintekniska produkter och kognitiva hjälpmedel. Upphandlingen omfattar köp och hyra av medicintekniska produkter och kognitiva hjälpmedel, tillbehör, reservdelar samt produktrelaterade tjänster för successiva avrop under avtalstiden. Upphandlingen omfattar produkter inom nedan angivna produktområden (siffrorna nedan anger ISO-koden för produktområdet i enlighet med SS-EN ISO 9999:2022): (04) - Hjälpmedel för att mäta, stimulera eller träna fysiologiska och psykologiska funktioner(09) - Personlig vård och deltagande i personlig vård(12) - Hjälpmedel för aktiviteter och delaktighet relaterade till personlig förflyttning och transport(15) - Hjälpmedel i hushållet(18) - Inredningsdetaljer, tillbehör och andra hjälpmedel för aktiviteter i mänskligt skapade inomhus- och utomhusmiljöer(22) - Hjälpmedel för kommunikation och informationshantering(24) - Hjälpmedel för att kontrollera, bära, flytta och hantera föremål och anordningarMadrasser och positioneringskuddarUpphandlingen omfattar även underhåll, reparation, akut avhjälpande och besiktning av såväl hyrda som av kommunen egenägda produkter. Ekerö kommun avser att teckna avtal med en (1) leverantör. Avtalet avser successiva beställningar och leveranser under avtalstiden. Uppskattad volym är totalt ca 7 000 000 kr för fyra (4) år. Observera att det angivna beloppet endast utgör en uppskattning baserad på bl.a. tidigare års inköpsstatistik och att det faktiska behovet kan variera från år till år. Det faktiska värdet kan komma att över- eller underskrida det uppskattade värdet. Ekerö kommun garanterar inte några uppdragsvolymer. Leverantören förbinder sig att leverera beställarens verkliga behov under avtalstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90881:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning, 33180000 Funktionellt stöd, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning