Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar inom- och utomhus, nationellt ramavtal
Referensnummer: A307.539/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34928470 Skyltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett rikstäckande ramavtal för avrop av erforderlig skyltning, inklusive tillhörande service och dekaler.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31523200 Permanenta informationsskyltar, 34928471 Skyltmaterial, 34928472 Skyltar, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polisen har cirka 300 skyltade lokaler över hela Sverige. Behovet omfattar kompletterande skyltning vid ny- och ombyggnationer samt förvaltning dessa och av nuvarande skyltbestånd.