377396-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Forskning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vetenskaplig studie.
Referensnummer: 17041/UF,2-3241/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73110000 Forskning
II.1.4.
Kort beskrivning
Forskare vid KI ska upphandla en leverantör vilken kan utföra en randomiserad kontrollerad studie för individer med rörelsehinder vilka ska genomgå ett 12 veckors standard träningsupplägg via personliga tränare/hälsopedagoger eller mobiltelefon-applikationsbaserad träning/hälsocoaching. Drift av studien, inklusive alla mätningar, hantering av försökspersoner mm. ska genomföras av leverantören.
Start hösten 2017, sträcker sig över 12 månader. Studien omfattar ca: 120 individer.
Kontaktuppgifter:
Nils Emlund,
Telefon: 08-524 873 79, E-post: nils.emlund@ki.se
Sista anbudsdag: 7.8.2017.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 79311000 Undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen