37740-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rituximab 2019
Referensnummer: 2018-O001594
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser substansen rituximab ATC-kod L01XC02 på rekvisition,
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 118 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
LM rituximab 2019
Del nr: 2018-O0001594
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser substansen rituximab ATC-kod L01XC02 på rekvisition