377413-2017 - ResultatSverige-Alingsås: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhets- och ärendehanteringssystem för bygglov och miljöskydd.
Referensnummer: 2017.474 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun har för avsikt att upphandla ett verksamhets- och ärendehanteringssystem för verksamheterna bygglov och miljöskydd. Upphandlat system är en del i ett större projekt kring sammanhållen ärendehantering. Inom projektet är målet att ställa om till digitala processer och dra nytta av digitaliseringens möjligheter. För att nå detta mål behövs en sammanhållen syn på ärendehantering inom kommunen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen