Upphandlingen avser ramavtal för avrop av konsulttjänster inom kompetensområdet projekt- och byggledning av underhållsprojekt.
Uppdraget omfattar projekt- och byggledning och besiktning av renoverings- och underhållsprojekt som exempelvis fasadbyten och målningsprojekt, betonglagningsprojekt och takomläggningsprojekt Det kan även innefatta tidiga skeden med inventering, kalkylering och framtagande av handlingar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen