377439-2020 - ResultatSverige-HUSKVARNA: Stadsplanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stadsutvecklingsstöd
Referensnummer: 19/203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71410000 Stadsplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
SMUAB upphandlar nu behovet av kompetenser för stadsutvecklingsstöd.
Beställaren avser att teckna ett till tre ramavtal, antingen med en leverantör som har alla kompetenser eller med leverantör som kan utses till generalkonsult med en eller flera underkonsulter.
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Förhandlat förfarande. Tilldelning av kontrakt kan ske utan förhandling om den upphandlande myndigheten så bedömer möjligt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bolaget Södra Munksjön Utvecklings AB (SMUAB) bildades under 2014 för att på ett tydligt sätt kunna ta ett helhetsgrepp över det område som beskrivs i Ramprogram daterat november 2012. Detta är ett strategiskt viktigt område för stadens expansion, såväl avseende bostäder som övrig verksamhet. SMUAB ska ha en aktiv roll så väl internt inom Jönköpings kommun som tillsammans med externa aktörer och därmed vara en katalysator för expansion av hela området.
Som följd av ägardirektiv upphandlar nu SMUAB behovet av kompetenser för stadsutvecklingsstöd.
Planerad avtalsstart är 2020-04-17.
SMUAB är nu mitt uppe i stadsomvandlingen av Skeppsbron etapp 1 med pågående byggnationer.
Nu upphandlas ramavtal för stadsutvecklingsstöd. I det läge som SMUAB nu är i kommer stor vikt i upphandlingen att läggas på anbudsgivarens idéer och konstruktiva lösningar in om upphandlingsområdet. Som följd av detta har vi valt att genomföra upphandlingen med ett förhandalat förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Förhandlat förfarande innebär i denna upphandling i successiva steg med beslut om eventuell fortsatt förhandling efter varje steg.