Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dalsland kalkning 2020
Referensnummer: UH-2020-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalkspridning i Dalsland år 2020. Innefattar flygspridning på våtmarker och sjöar, båtspridning sjöar och doserarkalkning. Kommunerna Bengtsfors, Dals Ed, Färgelanda, Mellerud (Dalslands miljö- och energiförbund) samt i samarbete med Åmåls kommun. Se administrativa och tekniska föreskrifter för krav mm. Dessa visas som bilagor (doc-filer).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Flygkalkning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalkspridning i Dalsland år 2020. Innefattar flygspridning på våtmarker och sjöar, båtspridning sjöar och doserarkalkning. Kommunerna Bengtsfors, Dals Ed, Färgelanda, Mellerud (Dalslands miljö- och energiförbund)samt i samarbete med Åmåls kommun. Se administrativa och tekniska föreskrifter för krav mm. Dessa visas som bilagor (doc-filer).
Båtkalkning
Del nr: 2
Doserarkalkning
Del nr: 3