37749-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ultraljudsapparat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för urologiskt ultraljud och system för fusionsbiopsi
Referensnummer: DS2018-1749
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Urologsektionen, Danderyds Sjukhus avser nu upphandla utrustning för ultraljud och MR/Fusion. Eftersom annan urologisk verksamhet bedrivs på kliniken avses upphandlad utrustning kunna användas såväl för prostatacancerdiagnostik och annan urologisk verksamhet på urologmottagning och operationsavdelning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och syfte
Danderyds sjukhus är ett av de större akutsjukhusen i Sverige. Vi bedriver universitetssjukvård med utbildning och forskning kring våra vanligaste folksjukdomar.
Danderyds Sjukhus AB är ett helägt dotterbolag till Landstingshuset i Stockholm AB. Vi erbjuder specialistvård med huvudsaklig inriktning på internmedicin, kardiologi, ortopedi, obstetrik och gynekologi samt kirurgi och urologi.
Sjukhuset är, tillsammans med hälftenägda BB Stockholm, norra Europas största förlossningssjukhus.Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) driver landstingets psykiatri för barn- och ungdomar, vuxna och äldre och har även specialiserad beroendevård och rättspsykiatri.
På urologsektionen Danderyds Sjukhus genomförs prostatacancerdiagnostik och behandling med målet att erbjuda högsta medicinska kvalitet till patienterna. Inom verksamheten ingår även annan traditionell urologisk verksamhet.
Vävnadsprov (biopsi) av prostata genomförs traditionellt med transrektalt ultraljud och systematisk biopsering av prostata genomförs. Vetenskaplig evidens visar att man med MR/Fusion och riktade biopsier kan öka detektionen av behandlingskrävande cancer samtidigt som antalet onödiga biopsier och över-diagnostik av ofarliga tumörer minskar (Precision-studien, NEJM 2018).
Investeringen i utrustning för riktad vävnadsprovtagning inkluderar (i) transrektalt ultraljud (ii) utrustning för riktad vävnadsprovtagning (biopsi) med MR/Fusion och (iii) programvara för överförande av MR-bilder mellan röntgen och urologmottagningen. Motivering för de tre enskilda delarna I inköpet:
Transrektalt ultraljud: Urologmottagningen har historiskt haft två ultraljudsapparater för diagnostik av prostatacancer, prostataförstoring, anläggande av suprapubiskateter med mera. I nuläget finns endast en ultraljudsapparat då tidigare äldre apparat pensionerats. En ny ultraljudsapparat möjliggör bättre flöden på urologmottagningen för flera diagnoser, och möjliggör också användning på operationsavdelning för exempelvis njurresektioner.
MR/Fusionsutrustning: MR/Fusion är nu ”standard of care” och riktad biopsi rekommenderas i kliniska riktlinjer.
Programvara för kommunikation med röntgen (MIM):
För ett bra arbetsflöde behöver information kunna synkroniseras mellan radiologisk arbetsstation och ultraljudsutrustningen. Det torde även kunna användas för andra diagnoser såsom njurresektioner m.m.
Upphandlingsföremålet
Målet med upphandlingen är att teckna avtal avseende leveranser avseende utrusning för urologiskt ultraljud och system för fusionsbiopsi.
Tidsplan
Danderyds Sjukhus har planerat att genomföra upphandlingen enligt nedanstående tidsplan.
Anbudsförfrågan publiceras:
Onsdag 23 januari 2019
Frågor ställs senast:
Fredag 22 februari2019
Anbudsinlämning senast:
Onsdag 27 februari2019
Anbudsöppning:
Torsdag 28 februari 2019
Tilldelningsbeslut (preliminärt)
Onsdag 3 mars 2019