377506-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Egenkontroll av miljöfaktorer i vinterväghållning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Trafikkontoret och avser att genomföra en ramavtalsupphandling för Egenkontroll av miljöfaktorer i vinterväghållning.
Trafikkontoret önska följa upp vissa miljöaspekter i samband med vinterväghållning. Särskilt analyser av snö som dumpas i sjötippar samt ytvatten och sediment.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71620000 Analystjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.