Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård SCB Örebro 2017/0390.
Referensnummer: 2017/0390
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90919200 Kontorsstädning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar lokalvård av SCB:s kontorslokaler i Örebro på Klostergatan 23. Tjänsten består av daglig underhållsstädning och tilläggstjänster som avropas vid behov. I den dagliga underhållsstädningen ingår golvvård, fönsterputsning och gardintvätt. Städning av datahallar och korskopplingsrum är undantagna från denna upphandling och kommer att upphandlas separat.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen