See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Engångshandskar inom vård- och omsorg
Beskrivning: regionens behov av: Engångshandskar för vård och omsorgsarbete, Laboratoriehandskar, Renrumshandskar, Handskar för arbete i röntgenmiljö, Skärskyddshandskar, Engångsförkläden för vård och omsorgsarbete och Hållare för handskar och förkläden
Föregående meddelande: 292684-2023
Intern identifierare: RS 2022-05098
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18424300 Engångshandskar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mall VGR Anbudsinbjudan och avtal (1)
Beskrivning: VGRs behov av engångsförkläden inom vård och omsorg
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Engångshandske nitril tunn kvalite kort krage.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: Engångshandske nitril tunn kvalite lång krage
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril tunn kvalite kort krage
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril tunn kvalite lång krage
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5
Beskrivning: Engångshandske otexturerad nitril tunn kvalite kort krage
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 6
Beskrivning: Engångshandske otexturerad acceleratorfri nitril tunn kvalite kort krage
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbudsområde 7
Beskrivning: Engångshandske nitril kraftig kvalite kort krage
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Anbudsområde 8
Beskrivning: Engångshandske nitril kraftig kvalite lång krage
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Anbudsområde 9
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril kraftig kvalite kort krage
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Anbudsområde 10
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril kraftig kvalite lång krage
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Anbudsområde 11
Beskrivning: Engångshandske nitril kraftig kvalite lång krage för arbete med krav på utökad greppfunktion och passform
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Anbudsområde 12
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril kraftig kvalite lång krage för arbete med krav på utökad greppfunktion och passform
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Anbudsområde 13
Beskrivning: Engångshandske nitril tunn kvalite kort krage i förpackning kontaktfritt uttag av engångshandske
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Anbudsområde 14
Beskrivning: Engångshandske nitril tunn kvalite lång krage i förpackning kontaktfritt uttag av engångshandske
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Anbudsområde 15
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril tunn kvalite kort krage i förpackning kontaktfritt uttag av engångshandske
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Anbudsområde 16
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril tunn kvalite lång krage i förpackning kontaktfritt uttag av engångshandske
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Anbudsområde 17
Beskrivning: Engångshandske nitril tunn kvalite kort krage produktförpackning 10 - 30 styck
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Anbudsområde 18
Beskrivning: Engångshandske nitril tunn kvalite lång krage produktförpackning 10 - 30 styck
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Anbudsområde 19
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril tunn kvalite kort krage produktförpackning 10 - 30 styck
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Anbudsområde 20
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril tunn kvalite lång krage produktförpackning 10 - 30 styck
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Anbudsområde 21
Beskrivning: Engångshandske nitril tunn kvalite kort krage förpackningsstorlek 100 - 200 styck med återförslutningsbart lock
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Anbudsområde 22
Beskrivning: Engångshandske nitril tunn kvalite lång krage förpackningsstorlek 100 - 200 styck med återförslutningsbart lock
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Anbudsområde 23
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril tunn kvalite kort krage förpackningsstorlek 100 - 200 styck med återförslutningsbart lock
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Anbudsområde 24
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril tunn kvalite lång krage förpackningsstorlek 100 - 200 styck med återförslutningsbart lock
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Anbudsområde 25
Beskrivning: Engånghandske laboratorie nitril kraftig kvalité kort krage kontakttid xylen 1-3 min
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Anbudsområde 26
Beskrivning: Engånghandske laboratorie nitril kraftig kvalité kort krage kontakttid xylen 4 - 7 min
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Anbudsområde 27
Beskrivning: Engånghandske laboratorie nitril kraftig kvalité lång krage kontakttid xylen 4 - 7 min
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Anbudsområde 28
Beskrivning: Engånghandske laboratorie nitril kraftig kvalité lång krage kontakttid xylen minst 8 min.
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Anbudsområde 29
Beskrivning: Engångshandske avsedd för livsmedelshantering nitril tunn kvalité kort krage
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Anbudsområde 30
Beskrivning: Engångshandske avsedd för livsmedelshantering acceleratorfri nitril tunn kvalité kort krage
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Anbudsområde 31
Beskrivning: Engångshandske avsedd för ex. gipsteknik extralång krage nitril kraftig kvalité
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Anbudsområde 32
Beskrivning: Engångshandske avsedd för ex. gipsteknik extralång krage acceleratorfri nitril kraftig kvalité
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Anbudsområde 33
Beskrivning: Engångshandske obduktion/patologi nitril kraftig kvalité lång krage
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Anbudsområde 34
Beskrivning: Engångshandske obduktion/patologi acceleratorfri nitril kraftig kvalité lång krage
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Anbudsområde 35
Beskrivning: Engångshandske för arbete radioaktiv miljö
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Anbudsområde 36
Beskrivning: Engångshandske nitril avsedd för arbete med kemikalier tandvård tunn kvalite kort krage
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Anbudsområde 37
Beskrivning: Engångshandske acceleratorfri nitril avsedd för arbete med kemikalier tandvård tunn kvalite kort krage
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Anbudsområde 38
Beskrivning: Engånghandske för arbete i renrumsklass B nitril alternativt polyisopren tunn kvalité lång krage bulkförpackad
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: Anbudsområde 39
Beskrivning: Engånghandske för arbete i renrumsklass B nitril alternativt polyisopren tunn kvalité lång krage sterilförpackad
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: Anbudsområde 40
Beskrivning: Engångshandske för arbete i Isolatorer renrumsklass A nitril tunn kvalitet lång krage sterilförpackad
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: Anbudsområde 41
Beskrivning: Engångshandske för arbete i bänkar renrumsklass A nitril tunn kvalitet lång krage sterilförpackad
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: Anbudsområde 42
Beskrivning: Engånghandske för arbete i renrumsklass B acceleratorfri nitril alternativt polyisopren tunn kvalité lång krage bulkförpackad
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: Anbudsområde 43
Beskrivning: Engånghandske för arbete i renrumsklass B acceleratorfri nitril alternativt polyisopren tunn kvalité lång krage sterilförpackad
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: Anbudsområde 44
Beskrivning: Engångshandske för arbete i Isolatorer renrumsklass A acceleratorfri tunn kvalitet lång krage sterilförpackad
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: Anbudsområde 45
Beskrivning: Engångshandske för arbete i bänkar renrumsklass A acceleratorfri tunn kvalitet lång krage sterilförpackad
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: Anbudsområde 46
Beskrivning: Handske skärskydd nivå 3 kort krage inom område laboratorie/läkemedel
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: Anbudsområde 47
Beskrivning: Handske skärskydd nivå 4 kort krage inom område laboratorie/läkemedel
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: Anbudsområde 48
Beskrivning: Handske skärskydd nivå 5 kort krage inom område laboratorie/läkemedel
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: Anbudsområde 49
Beskrivning: Handske skärskydd nivå 5 kort krage arbete livsmedelshantering
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: Anbudsområde 50
Beskrivning: Engångsförlkläde med stänkavvisande funktion utan armar med huvudhål samt knytremar 75-80 X 115-120 cm
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: Anbudsområde 51
Beskrivning: Engångsförlkläde med stänkavvisande funktion utan armar med huvudhål samt knytremar 75-80 X 145-150 cm
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: Anbudsområde 52
Beskrivning: Engångsförlkläde med stänkavvisande funktion utan armar med huvudhål samt knytremar 70-75 X 115-120 cm förpackad i dispenserask
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: Anbudsområde 53
Beskrivning: Engångsförlkläde med stänkavvisande funktion utan armar med huvudhål samt knytremar 75-85 X 125-135 cm förpackad på rulle
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: Anbudsområde 54
Beskrivning: Engångsförlkläde med ärmar och stänkavvisande funktion samt med huvudhål och knytremar 95-100 X 120-125 cm
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: Anbudsområde 55
Beskrivning: Engångsförlkläde transparent med stänkavvisande funktion utan armar samt med huvudhål och knytremar 80-85 X 120-125 cm vikt i dispenser
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: Anbudsområde 56
Beskrivning: Engångsförkläde med stänkavvisande funktion med korta armar täckande överarmsdel/axel samt huvudhål samt knytremar
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: Anbudsområde 57
Beskrivning: Hållare för Engångshandskar och Engångsförkläden
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: Anbudsområde 58
Beskrivning: Hållare för Engångshandskar och Engångsförkläden passande befintliga hållare/fäste i VGR´s verksamheter