377544-2021 - ResultatSverige-Malmö: Kalium
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaliumformiat
Referensnummer: SN-2020-158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14781000 Kalium
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser leverans av kaliumformiat som kommer att användas för halkbekämpning.
Behovet av leverans av kaliumformiat kan variera kraftigt från år till år, beroende på framförallt väderförhållanden och vilka områden som tilldelas halkbekämpning i form av kaliumformiat.
Uppdraget omfattar leverans av kaliumformiat, ej utförande av utspridning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34927100 Vägsalt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen