Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamhantering Stockholm Vattens reningsverk
Referensnummer: Dnr:18MB812
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att ta fram ett nytt avtal för hanteringen av avloppsslam på Bromma och Henriksdals reningsverk.
Genomförandet av uppdraget innebär: Transport och slutligt omhändertagande av avloppsslam. En säker slamhantering är ett krav eftersom driften av verken inte får påverkas. Detta innebär att slammet kontinuerligt måste transporteras bort från avloppsreningsverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Bromma
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bromma reningsverk, anbud på hela posten slam som är ca 20 000 ton/år
Del nr: Henriksdal 1
Henriksdal 1 innebär en post på ca 20 000 ton slam/år
Del nr: Henriksdal 2
Henriksdal 2 innebär en post på ca 20 000 ton slam/år
Del nr: Henriksdal 3
Henriksdal 3 innebär en post på ca 20 000 ton slam/år