2. Förfarande
Förfarande
Titel: Generalkonsult inför ombyggnation av Vidöns avloppsreningsverk
Beskrivning: Avloppsreningsverket ska byggas om för att möta kraven på befolkning år 2050 under projektnamnet "Vidön 2050". Före själva ombyggnationen ska en förstudie med utgångspunkt i tidigare kapacitetsutredning utföras följt av framtagande av systemhandlingar, bygghandlingar, relationshandlingar och drifthandlingar. Kommunen eftersöker konsulter som genom egen eller åberopad organisation kan ta sig an uppdraget från början till slut på ett kompetent sätt, med hög integritet där kommuninvånarnas bästa idag och i framtiden ska genomsyra samarbetet. Föregående upphandling avbröts, och detta är andra omgången med uppdaterade villkor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321300 Konsulttjänster inom VA
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91891:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall