377656-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Juridisk rådgivning och informationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska rättsdatabaser 2022
Referensnummer: FK 2022/010397
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkringskassan avser att teckna ramavtal för Juridiska databaser med flera leverantörer och upphandlingen kommer därmed att delas upp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 48813100 Offentliga databaser, 64216200 Elektroniska informationstjänster, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Databas/er efterfrågas som kan erbjuda delar av eller i sin helhet nedanstående innehåll, för respektive rättsområde med rättsinformation:
•Arbetsrätt
•Associationsrätt
•Avtalsrätt
•Ersättnings- och skadeståndsrätt
•IT-rätt och dataskydd
•Diskrimineringsrätt
•Entreprenadsrätt
•EU- och internationell rätt
•Familjerätt
•Fastighetsrätt
•Förvaltningsrätt
•Hälso- och sjukvårdsrätt
•Insolvens- och utsökningsrätt
•Miljörätt
•Migrationsrätt
•Offentlighet och sekretess
•Sakrätt
•Informations- och kommunikationssäkerhet, krisberedskap samt angränsade frågor
•Social- och socialförsäkringsrätt
•Straffrätt
•Konkurrens- och upphandlingsrätt
•Upphovsrätt
•Processrätt (allmän- och förvaltningsprocess)
•Skatterätt
•Mänskliga rättigheter inklusive nationella minoritetsfrågor
Viktig rättsinformation är bland annat författningstexter med lagkommentarer, förarbeten, domstolsavgöranden, myndighetsbeslut och tillhörande nyhetsbrev.
Försäkringskassan avser att teckna ramavtal med flera leverantörer och upphandlingen kommer därmed att delas upp.