377700-2019 - ResultatSverige-KINNA: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulerande ÅVC
Referensnummer: 19/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Marks kommun inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på rubricerad
Upphandling i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Denna upphandling avser ambulerande ÅVC, för närmare beskrivning se: avsnitt 3. Uppdragsbeskrivning
Och krav på tjänsten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Som ett komplement till kommunens återvinningscentralen Skene Skog erbjuds Marks kommuns
Invånare att lämna en del av sitt grovavfall och farliga avfall via en form av ambulerande
Återvinningscentral som trafikerar 18 orter i kommunen.
Totala omfattningen av denna entreprenad är 54 stopp per kalenderår. Entreprenören ska också lämna
Pris på ytterligare upp till fem stopp, som ska kunna utnyttjas om beställaren ser att behov finns.