377723-2022 - ÄndringSverige-Skellefteå: Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transformator T5 ST12 Krångfors
Referensnummer: UH/22/189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter med produktion av vind- och vattenkraft, värme och bioenergi. Vårt mål är ett Sverige som drivs av 100 % förnybar energi. Därför säljer vi bara 100 % förnybar kraft, och satsar så mycket vi orkar på investeringar och forskning.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Transformator T5 ST12 Krångfors, med diarienummer UH/22/189, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
1st Krafttransformator 145 (±9 x 1,67%) / 33kV. I leveransen ingår följande:
• 1st krafttransformator enligt specifikation nedan uppställd på fundament och förberedd för inkoppling mot nätet. All inkoppling av kontrollkablar och högspänningsanslutningar sker i separat entreprenad