377762-2020 - ÄndringSverige-Borgholm: Företagshälsovård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård i Borgholms kommun och Mörbylånga kommun
Referensnummer: 20/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud på företagshälsovård för Borgholm kommun, Borgholm Energi AB och Borgholm Energi Elnät AB, Mörbylånga kommun, Mörbylånga Bostads AB och Ölandskommunalförbund.
Företagshälsovården ska, för att tillgodose olika behov, tillhandahålla medicinsk, ergonomisk, teknisk och psykologisk yrkeskompetens inom ramen för ett helhetsperspektiv på människa och arbete. Företagshälsovårdens personal ska inhämta erforderliga kunskaper om beställarens olika verksamheter och dess specifika arbetsmiljöer. Företagshälsovården förutsätts verka professionellt och opartiskt gentemot uppdragsgivare och personal.