377860-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Gasmasker
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansiktsskydd
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten har idag SKYDDSMASK 90 (ANSIKTSSKYDD 90+FILTER 90+SKYDDSMASKVÄSKA 90C) som upphandlades 1994.ANSIKTSSKYDD ska vara NATO-kompatibel och därför uppfylla relevanta NATO-krav (STANAG). Vidare är det ett önskemål att den även uppfyller EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS FÖRORDNING (EU) 2016/425 om personlig skyddsutrustning, (Kategori III-skydd). De nya ansiktsskydden skall vara CE-märkta för att kunna användas inom civila myndigheter och organisationer.Denna upphandling syftar till att finna en leverantör som kan leverera erforderlig hårdvara. Levererad utrustning ska medge att Försvarsmaktens krav på miljö och mobilitet uppfylls.Ansiktsskyddet är avsett att användas såväl nationellt och internationellt. Ansiktsskyddet är avsedd att ingå i det personliga skyddet mot Radiaknedfall, kemiska och biologiska luftburna stridsmedel. Personligt grundskydd tilldelas all personal i det militära försvaret.Ansiktsskyddet med tillhörande filter skall ha sådana egenskaper att ordinarie arbetsuppgifter kan utföras efter insats av CBRN- stridsmedel.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35814000 Gasmasker, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 250 110 000,00 SEK
exkl. moms