377995-2022 - PlaneringSverige-Göteborg: Anläggningar för elförsörjning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF - Utbyggnad Reservkraft ÖS Byggentreprenad
Referensnummer: FAST 2018-00721
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Östra Sjukhuset expanderar vilket medför ökat effektbehov avseende elkraft. Sjukhusets reservkraftkapacitet behöver möta det ökade effektbehovet vilket utgör syftet med projektet. I projektet utförs en reservkraftentreprenad och en byggentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213260 Byggnation av förråd, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggentreprenaden utförs som en utförandeentreprenad. För att tillföra samtliga aggregat med erforderlig mängd bränsle ska byggentreprenaden anlägga en ny tankanläggning mellan nuvarande reservkraftbyggnad och smittreningsbyggnad i en ny byggnad. Befintliga dieselcisterner och den gamla reservkraftbyggnaden rivs.
Byggentreprenaden innehåller bland annat nybyggnation av förrådsbyggnad, uppdatering av skalskydd, trappa för underhållsarbeten på tak samt mark- och elarbeten. Befintlig smittreningsbyggnad behålls men rustas upp.
Byggentreprenaden innefattar även en insprängd totalentreprenad för bränslesystem.
Annonsering av upphandlingen är planerad till september 2022. Angivet datum för annonsering av upphandlingen kan komma att senareläggas.