378033-2018 - PlaneringSverige-Örebro: Hjälpmedel för funktionshindrade personer
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI – Leverantörsträffar inför upphandling av dynor 22 - 23 oktober 2018
Referensnummer: 2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Örebro län har beslutat att undersöka vad marknaden har att erbjuda avseende dynor och inbjuder därför till leverantörsträffar 22.10.2018 - 23.10.2018. De dynor som avses är förhöjande dynor och rullstolsdynor med tillbehör.
Vi vill genom dessa leverantörsträffar uppdatera oss på vilka lämpliga produkter som finns på marknaden och ta del av nya produkter, så att relevanta krav kan ställas i vår kommande upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33193221 Dynor till rullstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI – Leverantörsträffar inför upphandling av dynor 22-23 oktober 2018
Region Örebro län har beslutat att undersöka vad marknaden har att erbjuda avseende dynor och inbjuder därför till leverantörsträffar 22.10.2018 - 23.10.2018.
Under dessa dagar kommer leverantörer ges möjlighet att visa sina produkter och tillbehör avseende dynor. Varje leverantör som anmäler sig får en egen tid till sitt förfogande.