Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel komplettering
Referensnummer: UPPH2018-0231
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Fyrklöverregionernas/landstingens behov av läkemedel. Med detta avses läkemedel som rekvireras av sjukvårdspersonal inom region och kommun eller hos privata vårdgivare med vilka regionen har avtal och där regionen har betalningsansvaret.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen