378127-2019 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-tjänsteplattform
Referensnummer: 18/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48810000 Informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende E-tjänsteplattform.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48445000 Programvara för kundhantering, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
E-tjänsteplattform till Jönköpings kommun.
Inledning
Bakgrund
Jönköpings kommun är en av Sveriges tio största kommuner med totalt ca 140 000 invånare. Kommunen är organiserad i 8 förvaltningar.
Jönköping kommun har tagit beslut om att öka servicegraden och tillgängligheten för medborgarna och besökare. Det skall vara enklare för medborgarna och näringsliv att kontakta kommunen.
För att göra det enkelt för medborgare och företag och för att möta efterfrågan på digital kommunikation och digitala tjänster behöver Jönköpings kommun utveckla den externa digitala ytan. Den externa digitala ytan innehåller bland annat servicewebb, e-tjänster, e-tjänsteplattform och lösning för ”Mina sidor”. Inriktningen för utvecklingen är ”digitalt först” med ett tydligt medborgarperspektiv. ”Digitalt först” innebär, att när det är möjligt och relevant ska digitala tjänster vara förstahandsvalet vid kontakter med medborgare och företag.
Kommunens processer kan effektiviseras med hjälp av e-tjänster, där medborgaren själv bidrar med uppgifter och kontinuerligt får återkoppling i processen. Information ska, om möjligt, bara behöva skrivas in en gång och sedan hanteras digitalt. Möjligheten att digitalt signera dokument och beställningar behöver förbättras, processer behöver digitaliseras fullt ut och IT-system behöver kunna utbyta information med varandra för att kunna erbjuda väl fungerande e-tjänster.
”Medborgare och företag ska uppleva att det är enkelt att nå oss och att använda våra tjänster för att uträtta sina ärenden.”
Vi skapar en medborgarservice i framkant genom att
Alltid ha ett medborgarperspektiv
Ge medborgaren tydliga vägar in – digitalt, via telefon och vid personliga besök
Erbjuda stor tillgänglighet - från det digitala mötet dygnet runt till det personliga vid bokade besök
Ha en servicewebb med e-tjänster som är enkla, intuitiva och individanpassade
Ha ett kontaktcenter som är en självklar del i förvaltningars och verksamheters servicekedja och som både ger svar på frågor och handlägger ärenden.
Tillsammans utvecklar vi medborgarservicen i både det digitala och personliga mötet.
I linje med den nya målbilden för kontaktcenter/medborgarservice och digitaliseringsstrategin kommer Jönköpings kommun upphandla en ny e-tjänsteplattform. Syfte är att göra det enkelt för medborgare och företag men också att effektivisera och utveckla processen för kundärenden.