37831-2018 - ÄndringSverige-Uppsala: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster
Referensnummer: UH-2016/96
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet har ett löpande behov av att komplettera den egna kapaciteten och kompetensen med inhyrd kapacitet och kompetens i form av IT-konsulter för såväl längre uppdrag som kortare insatser av akut karaktär. Som framgår av upphandlingsdokumentet är det ett brett spektrum av kompetenser som kan komma ifråga vid avrop.
Upphandlingen syftar till att få ramavtal för IT-konsulttjänster med tillförlitlig leveransprecision, hög leveranskapacitet samt hög servicenivå, samtidigt som den administrativa overheaden i samband med avrop ska minskas.
Under 2016 var det sammanlagda värdet på IT-konsulttjänster ca 20 MSEK inom hela Uppsala universitet. Upphandlingen avser samtliga kompetensområden inom IT-området som Uppsala universitet har behov av, se vidare i upphandlingsdokumentet för utförligare beskrivning av universitetets IT-miljö och roller.