378313-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Teknisk besiktning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänst Medicinteknisk utrustning
Referensnummer: IN-IN23-0287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen omfattar besiktningstjänster såsom förbesiktning, slutbesiktning, garantibesiktning och andra likartade tjänster avseende fast installerad medicinteknisk utrustning inom områdena nuklearmedicin, operation, radiologi, sterilcentral och annan avancerad medicinteknisk utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal.
Besiktningarna kommer att genomföras på regionens sjukhus: Kullbergska sjukhuset i Katrineholm, Mälarsjukhuset i Eskilstuna, Nyköpings lasarett i Nyköping.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod beräknas uppgå till ca 5 MSEK.
Uppgifterna baseras på en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym
Takvärdet i ramavtalet är 7 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.