Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av arbetskläder till Vård och Omsorg
Referensnummer: UH-2023-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Vännäs kommun avser att upphandla avtal gällande hyra inklusive tvätt av arbetskläder till personal inom verksamhetsområdet vård- och omsorg, särskilt boende.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hyra inklusive tvätt av arbetskläder. Omfattar ej köp av arbetskläder.
Säljaren ombesörjer leverans av kläder till och från de boenden som omfattas av avtalet.
Avtalslängd år: 2+1+1
Mängd: ca 30 000 plagg/år