See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Specifik upphandling prestandautredning ärendehanteringssystemet "Navet", KS
Beskrivning: Karolinskas ärendehanteringssystem Navet har under en längre tid haft återkommande prestandaproblem. Vi har under en längre period arbetat med hög prioritet för att förbättra prestandan genom utredningar, optimeringar och olika tekniska åtgärder. För att komma vidare krävs nu en oberoende, fördjupad teknisk genomlysning av hela lösningen.
Intern identifierare: K 2026-3193
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: DIS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000