Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi från förnybara källor
Referensnummer: TK 17.053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av förnybar elenergi till Eskilstuna kommuns och Eskilstuna kommunfastigheters uttagspunkter enligt upphandlingdokumenten. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske genom att lokaler kommer till eller avyttras, liksom att nyttjandet av lokalerna kan komma att förändras. Upphandlingen omfattar även informations- och rådgivningstjänster som syftar till att ge Kommunen ett underlag av god kvalitet för att prissäkra leveranserna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen