378521-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Bildäck
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck- och däcktjänster
Referensnummer: KS.2023.0388
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34351100 Bildäck
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Eslövs kommun, inbjuder intresserade Leverantörer till anbudsgivning avseende Däck- och däcktjänster.
Upphandlingen avser däck och däcktjänster till lätta fordon.
Uppdraget avser Kundens behov av nya däck till lätta fordon, servicearbeten och kringliggande tjänster. Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 34352000 Extra kraftiga däck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser däck- och däcktjänster till lätta fordon.
Uppdraget avser Kundens behov av nya däck till lätta fordon, servicearbeten och kringliggande tjänster.
Ramavtalet omfattar:• Inköp av däck och tillbehör• Säsongsförvaring av sommar- och vinterdäck• Däckverkstäder för säsongskifte av däck med tillhörande service och reparationer.• Jourservice/fältservice
Uppdraget avser Kundens behov av nya däck till lätta fordon, servicearbeten och kringliggande tjänster. Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet. Uppskattat inköpsbehovKundens uppskattade inköpsbehov uppgår till 500 000 SEK/år. Det uppskattade inköpsbehovet är angivet utifrån förutsättningen att samtliga avropsberättigade Parter kommer att nyttja ramavtalet. Kunden lämnar ingen garanti för uppskattade volymer. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden inom ramen för den maximala volymen.
Maximal volym Maximal volym för ramavtalet är 2 500 000 SEK under hela ramavtalets livslängd. När köp enligt ramavtalet uppgått till det maximala värdet eller antalet så kommer ramavtalet automatiskt upphöra att gälla. Ramavtalets upphörande påverkar inte giltigheten av avtal som ingåtts dessförinnan.
Observera att varken Uppskattat inköpsbehov eller Maximal volym innebär någon utfästelse eller garanti för att en viss volym eller kvantitet kommer att avropas.