Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster.
Referensnummer: 17INK/88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar Piteå kommuns, Pirevas, PiteEnergis och PiteBo:s huvudsakliga behov av jourbevakningstjänster, larmmottagning och parkeringsbevakning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 63712400 Parkeringstjänster, 98351100 Bilparkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/12/2017Slut: 30/11/2019
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Upphandlande myndigheter förbehåller sig rätten att förlänga tecknat avtal vid högst två (2) tillfällen om högst tolv månader vardera (maximalt 24 månader).