378676-2016 - ResultatSverige-Umeå: Fyrhjulsdrivna fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon korttidshyra.
Referensnummer: 15176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34113000 Fyrhjulsdrivna fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet som kommer att upphandlas omfattar korttidshyra fordon från ett dygn eller mer, max. 6 månader om inte annat överenskommits vid beställning. Uppdraget gäller i första hand för kottidshyror inom Umeå kommun, Vännäs kommun, Vindelns kommun och Robertsfors kommun.
Uppdraget gäller även inom Skellefteå kommun för Region Västerbottens verksamheter som finns där.
Avtal ska tecknas med en Rikstäckande leverantör för att täcka behovet på annan ort om korttidshyra av fordon behövs där.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34136000 Skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen