378721-2021 - ÄndringSverige-Falun: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning och omhändertagande av avfall
Referensnummer: KS21.686
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tio kommuner i Västra Götalands-regionen upphandlar hämtning och omhändertagande av följande fraktioner från kommunernas återvinningscentraler: (i) metallskrot; (ii) elskrot (utan producentansvar); (iii) bilbatterier; (iv) kabelskrot; samt (v) tomhylsor.
Upphandlingen sker i enlighet med lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).