378795-2017 - ResultatSverige-Falun: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kognitionshjälpmedel.
Referensnummer: LD17/00254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på kognitionshjälpmedel samt tillbehör och reservdelar för successiva avrop. Upphandlingen sker i samverkan mellan Landstinget Dalarna, Landstinget i Värmland, Landstinget i Uppsala län, Landstinget Sörmland, Hjälpmedel SAM Gävleborg, Landstinget Västmanland och Örebro läns landsting, förvaltningar, bolag och stiftelser (7-klövern). Avtal avser perioden 1.10.2017–30.9.2018 med option för köparen om förlängning med sammanlagt 24 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för 7-klövern på kognitionshjälpmedel samt tillbehör och reservdelar för successiva avrop. 7-klövern är en benämning på samverkan mellan landsting och kommuner i Dalarnas, Värmlands län samt region Örebro, Gävleborg, Västmanland, Sörmland, Uppsala. Avtal avser perioden 1.10.2017–30.9.2019 med option för köparen om förlängning med sammanlagt 24 månader.