37886-2021 - KonkurrensutsättningSverige-ESKILSTUNA: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad verkstad Linköping
Referensnummer: 381/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Fortifikationsverket avser upphandla en generalentreprenör för en utförandeentreprenad avseende verkstadsbyggnad på Malmen, Linköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen