2. Förfarande
Förfarande
Titel: Omhändertagande och transport av häst-, produktion- och kameldjur
Beskrivning: Länsstyrelsen i Halland ansvarar för arbetet med djurskyddslagen och med omhändertaganden av djur. Uppdraget omfattar omhändertagande och tillhörande tjänster såsom transporter, uppstallning och vidareförmedling av omhändertagna av nötkreatur, gris, får/get, kanin avsedd för köttproduktion, hästdjur, kameldjur (alpacka m.m.), fjäderfä m.fl. Leverantören ska följa djurskyddslagen med tillhörande förordningar och föreskrifter vid varje tidpunkt. För mer information se underlaget.
Intern identifierare: 2140-2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000