Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobil röntgen till Region Skåne
Referensnummer: 2021-O002679
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utrustning för mobil röntgenundersökning av sängbundna patienter samt för undersökningar på pediatriska- och neonatalvårdenheter.
Patientgruppen är bred och innefattar allt från vuxna till små barn på neonatal. Lungröntgen, buköversikter och perifera skelett är vanliga undersökningar som görs med de här systemen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning, 33124210 Röntgendiagnostiska artiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen