379103-2016 - ResultatSverige-Göteborg: Byggnation av parkeringshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Parkeringsanläggning Skeppsbron.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Projektet avser nybyggnad av en Parkeringsanläggning vid Skeppsbron. Parkeringsanläggningen kommer att innefatta cirka 700 parkeringsplatser under mark i 2 plan med in- och utfart på vardera sida. Totala ytan beräknas till cirka 25 000 m². Anläggningen kommer delvis att placeras i Göta Älv och kommer således bli underbyggnad för blivande kajstråk. På anläggningen planeras 5 stycken byggrätter på 2 till 4 våningar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45213312 Byggnation av parkeringshus, 45223300 Byggnation av parkeringsplats
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.