Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult för handel med elkraft.
Referensnummer: LOC 1703-0381
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens mål är att säkerställa Locums behov av elkraft till samtliga uttagspunkter samt kontraktera en anbudsgivare som kan inneha balansansvar för dessa. Inköp av elkraft ska göras med en kalkylerad risk av en anbudsgivare med hög kompetens och god insyn i marknaden. Locum ska köpa elkraft till förmånliga priser genom aktiv och professionell förvaltning av elkraftportföljen. Vidare ska en förutsägbarhet och kalkylerbarhet i det framtida behovet och framförallt de framtida kostnaderna finnas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 540 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen