379137-2016 - ResultatSverige-Sundsvall: Förberedande anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Åkanten Kv. Förrådet 4, Sundsvalls kommun, Om- och tillbygg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sundsvall.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Skifu AB har för avsikt att utföra om- och tillbyggnad av Kv. Förrådet 4 för Mittuniversitet, där 2 Campus orter, Härnösand och Sundsvall, går samman till ett campus i Sundsvall.
Den utbildning och forskning som idag finns i Härnösand finns till största del inom den humanvetenskapliga fakulteten inom områderna för lärarutbildning och humaniora.
Dom nya lokalerna kommer att innefatta såväl utbildningslokaler, kontor som arbetsplatser för forskning.
Vid Mittuniversitet studerar totalt ca 15 000 studenter och universitet har ca 1 000 medarbetare.
Den nya sammansatta Campusorten Sundsvall kommer att utgörs av:
— Åkroken, befintligt lokaler,
— Grönborg, del inom byggnad,
— Åkanten (Förrådet 4) ytor enligt AFA.21.
Campus Sundsvall kommer totalt att utgöras av ca 9 400 studenter och ca 630 personal.
Dom nya lokalerna skall fungera/i drift från höstterminen 2016.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45443000 Fasadarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 158 000 000 SEK
exkl. moms