379139-2016 - ResultatSverige-Sundsvall: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsentreprenad för om- och tillbyggnad KV Grönborg 8.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sundsvall.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Orientering om objektet:
Skifu AB har för avsikt att utföra om- och tillbyggnad av KV Grönborg 8.
Huset uppfördes 1875-1877. Grönborgs Bryggeri var i huset mellan 1875-1918.
Nu senast har det inrymt olika funktioner för Sundsvalls kommun/socialförvaltning.
Det nya huset kommer att inrymma lokaler för Miun, kontor för Åkroken Science Park/Incubator samt nytt tillagningskök/restaurang för Kårhuset (Miun).
Upphandlingsform:
Delad entreprenad som övergår till Samordnad generalentreprenad där DE1 övertar samordningsansvaret för nedan angivna entreprenader.
Upphandlingen sker genom att byggherren träffar avtal om följande entreprenader:
DE1 = BE = GE Byggnads- och markarbeten, inkl. målning och hissar;
DE2 El-, styr- och övervakningssystem;
DE3 Rör- och kylsystem;
DE4 Luftbehandliningssystem;
DE5 Sprinklersystem;
DE6 Storkök (SK);
DE7 / TE1 Glastak/glasväggentreprenör.
Inom denna samordnade generalentreprenad utförs även följande delar/arbeten som en funktionsentreprenad enligt ABT 06, följande arbeten avses:
— DE7 = TE1 Glastak/glasvägg;
— Målningsarbeten;
— Putsarbeten/avfärgning fasader;
— Fönster i Hus Ö, V, S.
Översiktlig information om objektet:
Översiktliga ytor enligt följande:
— Ombyggnadsyta lokaler ca 4 100 m²;
— Ombyggnadsyta teknik utrymmen ca 350 m²;
— Tillbyggnadsyta lokaler Hus Ö ca 620 m²;
— Tillbyggnad Hus S, fläktrum ca 180 m²;
— Loftgångar/trappor/hiss (inom gård) ca 500 m²;
— Trapphus ca 540 m²;
— Överbyggdgård/vinterträdgård ca 610 m²;
— Total yta ca 6 900 m²;
— Glastak ca 500 m²;
— Glasfasad.
Angiven yta är endast orienterande.
Exakta ytor/omfattning enligt förfrågningsunderlag.
Objektets läge:
Objektet är beläget i anslutning till Storgatan 73, Sundsvall.
Fastighetsbeteckning: Grönborg 8, Sundsvalls kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 42416000 Hissar, skophissar, rulltrappor och rullramper, 42512000 Installationer för luftkonditionering, 42960000 Manöver- och styrsystem, tryckeriutrustning, grafisk utrustning, utrustning för kontorsautomatisering och informationsbehandlingsutrustning, 44115500 Sprinklersystem, 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45231112 Installation av rörsystem, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262690 Renovering av byggnader, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45440000 Målning och glassättning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 94 000 000 SEK
exkl. moms