379153-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Konsulttjänster för upphandling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter
Referensnummer: C 2018-0873
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att förse köparen med ramavtal avseende kvalificerade upphandlingskonsulter för offentlig upphandling. Upphandlingskonsulterna ska självständigt kunna biträda köparen i dess arbete med kvalificerad kompetens i inköps- och upphandlingsarbete. Arbetet ska kunna genomföras i analys-, genomförande- och avtalsfasen på såväl svenska som engelska. Målet är att köparna ska göra goda affärer och kunna visa detta.
Grundläggande interna styrdokument är Inköps- och upphandlingspolicy för Chalmers tekniska högskola, Riktlinjer för inköp och upphandling vid Chalmers tekniska högskola, och Riktlinje för hållbar upphandling.
Utvecklingstakten vad avser författningar och andra styrdokument är hög. Därtill är den tekniska utvecklingstakten hög eller mycket hög. Leverantören förväntas ha hög förmåga att följa med i utvecklingstakten.