379248-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationskapacitet samt där till hörande vårdplatser 2018
Referensnummer: 2018-007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset planerar att förlägga viss operationsverksamhet till annan extern operationsavdelning. Detta i syfte att utjämna variationer i skillnader beräknat behov av operationskapacitet i förhållande till tillgänglig kapacitet.
Omfattning:
— hyra av operationssalar för kirurgiska ingrepp
— assisterande operationspersonal;
— slutenvårdsplatser; sjuksköterskor och undersköterskor
— dagkirurgiska vårdplatser; sjuksköterskor och undersköterskor
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111000 Sjukhustjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85111200 Läkarvård på sjukhus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen