379269-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Rear projection system.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
CMIV at Linköping University (LiU) has its own Virtual Reality theatre, Wrannesalen, with the capacity of stereoscopic 3D-projection. CMIV now intends to renew the technical solution for this theatre. This procurement includes a projector and control system.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner