379286-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Lampor och belysningsarmatur
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Möbler till skola och förskola.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar möbler och inredning till förskola och skola inom Helsingborgs stad.
Uppdraget omfattar förutom avtalade priser på möbler och inredning också:
— leverans av möbler till beställande enhet,
— uppackning, avemballering samt omhändertagande av emballage,
— montering och utplacering av möbler,
— inredningsrådgivning och lämna kostnadsförslag,
— annan rådgivning, exempelvis inom hållbarhetsaspekter och miljöhänsyn vid val av produkt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
31520000 Lampor och belysningsarmatur
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner