379409-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Byggnadsmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygg-och järnhandelsvaror
Referensnummer: SBB2019-615
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44111000 Byggnadsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Trä-, bygg- och järnhandelsvaror inklusive handverktyg och maskiner för löpande underhålls- och ombyggnadsarbeten.
Härmed inbjuder förbundet Er att inkomma med anbud gällande ramavtal för trä-, bygg- och järnhandelsvaror.
Omfattning
Upphandlingen omfattar trä-, bygg- och järnhandelsvaror för löpande underhåll och mindre ombyggnationer inom förbundets verksamhetsområde.
Beställaren har svårt att planera inköpen då behov kan uppkomma vid akuta händelser. Därför är det ett krav att anbudsgivaren ska vara lokalt etablerad, dit beställarens anställda kan hämta bygg/järnhandelsmaterial. Avstånd från beställarens adress kommer att påverka utfallet av utvärderingen.
Med anledning av beställarens verksamhet som spänner över gata/park/idrott/natur/VA/avfall och lokalvård behöver leverantörens sortimentet vara brett och omfatta:
Handverktyg
Maskiner
Byggmaterial
Träprodukter
Trädgårdsredskap
Skyddskläder
Förnödenheter
Fästdon
Beslag
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Trä-bygg och järnhandelsvaror
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03419000 Virke, 18143000 Skyddskläder, 42600000 Verktygsmaskiner, 44190000 Diverse byggmaterial, 44511000 Handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trä-bygg och järnhandelvaror