Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekokartläggning
Referensnummer: 3.2.11-09156/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på en kartläggning av utbudet av inhemska ekologiska livsmedelsprodukter. Syftet är att underlätta för svenska ekologiska livsmedelsföretag att hitta ett segment att producera mot. Satsningen ligger i linje med den nationella livsmedelsstrategin och mål för ekologisk produktion. Upphandling vänder sig främst till fristående konsulter, organisationer, regionala aktörer och sakkunniga inom småskalig livsmedelsförädling, ekologisk produktion eller marknadsundersökningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen