379449-2016 - ResultatSverige-Höganäs: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Förhyrning av lastbilar och entreprenadmaskiner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Höganäs.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Höganäs kommun inbjuder till anbudsgivning gällande ramavtal för att tillgodose det behov som Höganäs kommun har avseende inhyrning av lastbilar och entreprenadmaskiner, i olika storlekar och viktklasser, samtliga med förare, samt tillhörande utrustning. Innefattar även vinterväghållning på specificerade områden. Uppskattat värde ca 5 000 000 SEK per år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45233141 Väghållning, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.