3795-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter för ledningssystemsmateriel
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser ramavtal för tekniska konsulttjänster för (3) teknikområdena; C2 , ledningsplatseroch Radio.Syftet med ramavtalet är att FMV ska kunna få stöd och helhetsåtagande av en leverantör avseende framtagande av teknisktunderlag av en leverantör per teknikområde inom verksamhetsområdet Ledningssystemmateriel.Uppdraget avser inhyrd personal samt uppdragskonsulter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 250 704 000,00 SEK
exkl. moms